Zmiany CIT

Szkolenia CIT

Menu

Nowa ulga inwestycyjna w projekcie nowelizacji ustawy o CIT

Trzeba poprawić nowelizację, inaczej żaden przedsiębiorca nie skorzysta z podwójnego odpisu.

Nowa ulga inwestycyjna zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o CIT w obecnym kształcie przepisów realnie zapowiadanego podwójnego odpisu przedsiębiorcom nie da. Aby przedsiębiorcy faktycznie mogli podwójnie odpisać wydatki na zakup lub wytworzenie środków trwałych, powinni mieć jeszcze prawo do rozliczenia w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych. „Problem w tym, że w ustawie o CIT jest regulacja zabraniająca zaliczania do kosztów wydatków, które zostały już odliczone – tłumaczy Paweł Szymański, doradca podatkowy z MDDP. – Z podwójnego odpisu wychodzi więc pojedynczy. Ustawodawca musi koniecznie dodać, że pomimo odliczenia przedsiębiorcy będą mieli prawo do rozliczania odpisów w pełnej wysokości”.

– Załóżmy, że spółka kupi komputery dla pracowników. Wydatki odliczy od razu od rocznego dochodu, a odpisy amortyzacyjne zaliczy do kosztów (wolno to zrobić w ciągu trzech lat). Potem może zainwestować w nowy sprzęt i znowu podwójnie odpisać wydatki – wyjaśnia ekspert.

Nowa ulga inwestycyjna ma kilka warunków. Firma, która będzie chciała z niej skorzystać, musi płacić zaliczki na podatek, złożyć w terminie zeznanie roczne i nie posiadać zaległości większych niż 3 proc. swoich zobowiązań podatkowych. Musi też zapłacić kontrahentowi, od którego kupiła podlegające odpisowi środki trwałe, a transakcja nie może być zwolniona z VAT.

 Zobacz szkolenia podatki 2018 »

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Akademia MDDP 2021